Jednoúčelové stroje - Průmyslová automatizace - elektroinstalace strojů.

Telefon: +420  602 588 255
Email: nahodil.j@email.cz
Lawyer
Přejít na obsah

Jednoúčelové stroje

Výrobník pytlů VPPE-3D je určený pro průmyslové využití. Stroj má tyto podskupiny:
  • odvíjení – brzděná hřídel s trny, bez pohonu
  • podávací pogumované válce
  • úhlové svařování, 4x lišta s odporovým páskem, středem teflonové plátno
  • příčné svařování
  • příčné řezání
  • odebírací pogumované válce
Na  vstupní části stroje se na hřídel nasadí návin skládané PE fólie a  následně se pomocí kuželových trnů zajistí proti vysunutí. Odvíjecí  hřídel je brzděna mechanickou brzdou. Potřebná délka pytlů se nastavuje  na dotykové obrazovce a software určuje pořadí a počet svárů (úhlový  svár a příčný svár se neprovádí současně). Pytel je vyráběný v několika  krocích, které se mohou lišit v závislosti na délce sváru (např. úhlový  svár, poté opět úhlový svár, následně příčné svařování a nakonec  řezání). Doba výroby pytle je různá (záleží na délce pytle) a v průměru  se pohybuje kolem 20s. Na operátorském displeji (barevný dotykový) se  nastavuje doba svařování a chladnutí sváru (každá lišta samostatně).  Pohyb svařovacích lišt je zajištěný pomocí pneumatických válců.  Příčné  řezání zajišťuje pneumatický píst s vedením. Úhlové lišty se dají vypnout a je umožněno sváření pouze příčnou čelistí (výroba klasického  pytle s jedním svárem). Při změně šířky skládané fólie, se musí ručně  nastavit příslušná poloha úhlových lišt. Pro regulaci otáček  pogumovaných válců je použitý frekvenční měnič, který moduluje  rozběhovou a doběhovou charakteristiku motoru. Výrobník pytlů je nutné  připojit na tlakový vzduch o tlaku 0,4 – 0,6Mpa. Pro připojení napájecího napětí je potřebná síť TN-C 3x400V, 50Hz.
Myčka slouží k odstraňování prachových nečistot z přepravních prokladů (tray), pomocí tlakové vody ohřáté na cca 80 stupňu Celsia. Mycí prostor je vybaven rámem se vystřikovacími  tryskami, do kterých je vháněna voda nízkotlakým čerpadlem. Oplachová voda je využívána pro několikeré mytí. Teplota vody v mycí nádrži je udržována automaticky na požadované teplotě. Hladina vody není udržována  automaticky, takže v případě potřeby je nutné dopustit vodu z řádu. Při dosažení minimální hladiny je vypnuto topení a napsáno textové hlášení na displej. Pro kvalitnější omytí je možné použít  chemického roztoku. Kruhový mycí koš je otočný  a  je poháněný třífázovým asynchronním  elektromotorem, který má řízené otáčky pomocí frekvenčního měniče. Parametry mycího cyklu nastavuje obsluha pomocí operátoského panelu, který je umístěný na elektrickém rozvaděči. Pro řízení technologie je použitý programovatelný modul (PLC), který průběžně vyhodnocuje  správný chod myčky. V případě nesplnění kterékoliv z hlídaných podmínek zastavuje mycí cyklus a obsluhu informuje pomocí textové hlášky na displeji.
Hydraulické překlápění slouží pro vyprazdňování kovových palet. Paleta je otáčena o 135 stupňů a ve vyklopené poloze je zajištěna proti vypadnutí. Do zařízení se musí vkládat pouze předepsaná paleta, protože jinak hrozí vypadnutí. Paleta s obsahem součástek se pomocí vysokozdvižného vozíku ukládá na překlápěcí plochu. Překlápění je zajištěno pomocí dvojice hydraulických válců. Kovová paleta se otáčí kolem horní části palety, aby vysypávající se součástky padaly co nejšetrněji. Nevýhodou navrhovaného řešení je dlouhodobé překlopení palety resp. umístění  přepravky v horní poloze. Pro zvýšení bezpečnosti a zamezení vstupu pod zdvižené břemeno je na nakládací straně nainstalována světelná závora. Boční strany jsou zabezpečeny kovovým pletivem. Po zapnutí automatického  překlápění se vysune přidržovací zařízení a paleta je překlopena do  první přednastavené polohy (cca 85 stupňů –zadává uživatel). Následně dojde k částečnému vysypání obsahu do násypky pásového dopravníku nad vibračním zásobníkem. Pro doplnění kruhové vibrační nádoby je použitý pásový dopravník. Na displeji řídícího modulu se nastavuje doba chodu dopravníku, čímž se nepřímo reguluje nová dávka do kruhového vibrátoru. K dalšímu zapnutí dopravníku dochází automaticky po vyprázdnění vibrátoru. Kontrola zaplnění je snímaná ultrazvukovým čidlem. Když je dopravník bez součástek, tak se kovová přepravka vyklopí na další nastavený úhel. Úhel překlopení palety se nastavuje na displeji a vyprazdňování probíhá automaticky na základě hlášení z čidel v kruhovém vibrátoru a pásovém dopravníku.  
Na vstupní části převíječky se  nasadí hřídel, na které je pomocí kuželových trnů zafixovaná odvíjená  role sáčků. Svařené a perforované sáčky jsou odvíjené z hřídele, která  je uložena v ložiskovém domku. Maximální průměr návinu je 500mm a síla  použité folie do 0,1 mm. Délka převíjených sáčků se nastavuje v rozmezí  od 200 do 1500 mm. Odvíjená role sáčků  je navedena do akumulačního  zásobníku a následně pod dvojici pogumovaných válců, které jsou poháněny  asynchronním motorem. Délka návinu sáčků (počet kusu v balení) se  zadává na dotykové obrazovce.  Po stisknutí tlačítka start se zapíná  motor M1, který pohání přes převodovku pogumované válce. Tento pohon  zajišťuje konstantní sílu při navíjení nových návinů.  Motor je řízený  přes analogový vstup měniče pomocí funkce Ramp positioning. Délka  podávané folie je odměřovaná pomocí inkrementálního rotačního čidla.  Pogumované válce posunou navíjenou fólii do prostoru navíjecích  vidliček. Při začátku navíjení je nutné, aby se navíjecí trny zasunuly  do připravené folie v přesně definované poloze.  Po zavedení folie  (snímaní snímačem) se zapne elektromagnet, který nasune navíjecí  vidličky do fólie. Po nasunutí se zapne synchronní motor (servomotor).  Navíjení fólie je prováděno bez použití dutinky a to přímo na navíjecí  trny. Rotační pohyb ze synchronního motoru je rozveden pomocí ozubených  řemenů a řemenic na navíjecí vidličky. Pro regulaci návinu se používá  kombinace otáčkové a momentové regulace jednotlivých pohonů, přičemž v  jednotlivých režimech provozování stroje se tyto typy regulace mění. Po  navinutí předvoleného počtu se pogumované válce zastavují, pomocné  zařízení utrhne sáčky v místě perforace a synchronní motor dokončí  navinutí. Vysunutí navíjecích trnů z hotového návinu je zajištěno pomocí  pneumatických pístů. Rychlost pohybu těchto pístů je možno nastavit  pomocí škrtících ventilů, které jsou našroubované na koncích válců. Po  vysunutí vidliček z návinu je rolička uvolněna a padá na gravitační  zásobník. Cyklus je touto operací ukončen a následně se automaticky  opakuje další, do doby stisknutí tlačítka stop navíjení. Na hlavní  obrazovce operátorského panelu se zobrazují technologická data  navíjecího procesu a diagnostika výstražných hlášení a poruchových  stavů. Veškeré důležité informace a data shromažďující se v tomto  zařízení je možné zobrazit na připojeném operátorském panelu. Jednotlivé  měniče pohonů generují výstrahy a hlášení o poruchách v podobě  číselných kódů, jejichž prostřednictvím lze efektivně diagnostikovat  provozní chyby a poruchy.
Josef Nahodil
Národní třída 292
793 12 Horní Benešov

+420 602 588 255
nahodil.j@email.cz

1994 - 2022
Návrat na obsah